Leczenie Cushinga

Nadczynność kory nadnerczy, inaczej hiperadrenokortycyzm lub choroba Cushinga jest związana ze zwiększoną syntezą i uwalnianiem glikokortykosteroidów przede wszystkim kortyzolu, produkowanego przez korę nadnerczy. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest obecność gruczolaka lub gruczolakoraka przysadki, powodującego niekontrolowane wydzielanie ACTH

Nadczynność kory nadnerczy, inaczej hiperadrenokortycyzm lub choroba Cushinga jest związana ze zwiększoną syntezą i uwalnianiem glikokortykosteroidów przede wszystkim kortyzolu, produkowanego przez korę nadnerczy. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest obecność gruczolaka lub gruczolakoraka przysadki, powodującego niekontrolowane wydzielanie ACTH, które doprowadza do wtórnego rozrostu nadnerczy. Inną, pierwotną przyczyną jest czynny guz kory nadnerczy - łagodny gruczolak lub złośliwy gruczolakorak, zazwyczaj obserwowany tylko w jednym z nadnerczy.

Choroba Cushinga jest znacznie częściej diagnozowana u psów niż kotów, zazwyczaj dotyka zwierzęta w średnim lub starszym wieku a niektóre rasy takie jak sznaucery, pudle, jamniki, beagle i yorkshire terrier są predysponowane do jej wystąpienia. Właściciele psów wyżej wymienionych ras powinni uważnie obserwować, czy ich zwierzę nie wykazuje niepokojących objawów - zwiększonego pragnienia, wielomoczu, wzmożonego apetytu, symetrycznych wyłysień lub innych problemów dermatologicznych oraz powiększonego obrysu brzucha. W przypadku zauważenia takich objawów należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który wykona badania umożliwiające trafne postawienie diagnozy. Zazwyczaj jest to test hamowania niską dawką deksametazonu. Po potwierdzeniu choroby, w zależności od lokalizacji guza, możliwe jest leczenie chirurgiczne lub farmakologiczne.

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii

Błąd

Wystąpił błąd. Ta aplikacja może nie odpowiadać, dopóki nie zostanie ponownie załadowana.