Rezonans magnetyczny

Badanie rezonansem magnetycznym (MRI) jest jedną z zaawansowanych technik diagnostyki obrazowej. W medycynie jest szeroko wykorzystywane do oceny mózgowia, rdzenia kręgowego, tkanek miękkich, naczyń oraz narządów wewnętrznych.

Badanie rezonansem magnetycznym (MRI) jest jedną z zaawansowanych technik diagnostyki obrazowej. W medycynie jest szeroko wykorzystywane do oceny mózgowia, rdzenia kręgowego, tkanek miękkich, naczyń oraz narządów wewnętrznych. Jest badaniem z wyboru w rozpoznawaniu większości chorób neurologicznych dotyczących ośrodkowego oraz części obwodowego układu nerwowego. Badanie rezonansem magnetycznym nie służy do dokładnej oceny kości.

Wskazania

Badanie rezonansem magnetycznym najczęściej wykonuje się w diagnostyce planowej i profilaktycznej chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz zmian nowotworowych.

Badanie

Dzięki badaniu możliwe jest uwidocznienie wielu narządów:

  • kręgosłup: diagnostyka bólu, niedowładu, ocena mięśni, więzadeł, a ponadto ocena schorzeń samych kręgów oraz rdzenia kręgowego (stany zapalne, guzy, przerzuty, zmiany zwyrodnieniowe, degeneracyjne, rozwojowe)
  • głowa: obrazowanie chorób mózgowia- w tym zmian nieuchwytnych dla badania TK (zapalenia, zmiany naczyniowe, degeneracyjne, spichrzeniowe), zmian dotyczących nerwów czaszkowych, oraz struktur ucha środkowego oraz wewnętrznego

Przygotowanie do badania

Pacjent musi być na czczo co najmniej 8 h. 3 h przed znieczuleniem zabieramy wodę.

Przed znieczuleniem należy wykonać badanie podstawowe krwi oraz ocenę kardiologiczną. W przypadku stwierdzonej choroby serca lub innych chorób o charakterze przewlekłym (cukrzyca, choroby nerek ,wątroby) przed znieczuleniem należy odbyć konsultację anestezjologiczną.

Badanie RM wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym. Przed odesłaniem pacjenta prosimy o zlecenie podstawowej morfologii i biochemii krwi, a także echo serca u pacjentów starszych (powyżej 6 roku życia) i z problemami kardiologicznymi.

Jeżeli bezpośrednio w badanej okolicy znajduje się mikroczip, zalecane jest jego usunięcie. Mikroczip może powodować artefakty uniemożliwiające pełną ocenę badania. Ze względów logistycznych, nie ma możliwości usunięcia czipu w pracowni.

W przypadku, gdy pacjentowi są przewlekle podawane leki (np. kardiologiczne, endokrynologiczne, przeciwpadaczkowe), powinny zostać normalnie podane w dniu badania.

Z uwagi na długość znieczulenia, badanie kilku okolic ciała u psów ras dużych i olbrzymich może nie być możliwe do przeprowadzenia w jednym dniu.

W przychodni istnieje możliwość przeprowadzenia konsultacji neurologicznej (np. przy trudności w określeniu lokalizacji problemu) oraz wykonania pełnego badania płynu mózgowo-rdzeniowego.

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii

Błąd

Wystąpił błąd. Ta aplikacja może nie odpowiadać, dopóki nie zostanie ponownie załadowana.