Diagnostyka i leczenie alergii

Diagnostyka tego czy mamy do czynienia z alergią pokarmową czy z atopowym zapaleniem skóry zajmuje nieco czasu i w głównej mierze polega na:- przeprowadzeniu diety eliminacyjnej.

Taka dieta polega na podawaniu albo diet z białkiem hydrolizowanym albo diet monobiałkowych przez okres min 6-8 tygodni żeby zobaczyć, czy świąd i inne objawy skórne się nie uspokajają. Podajemy jedno źródło białka na raz. Przez okres diety powinno się podawać smaczki z tej samej grupy białek co główna karma i nie podawać resztek ze stołu. Na efekty diety czeka się mniej więcej od 4-5 tygodni żeby problemy skórne się ograniczyły. Problemy jelitowe zmniejszają się dużo szybciej (lub też pojawiają się jeśli karma jest źle dobrana) mniej więcej w przeciągu 1-2 tygodni.Prób z dietą albo hypo albo monobiałkową warto zrobić 3-4 bo niestety nie ma idealnej karmy dla wszystkich, trzeba znaleźć odpowiednią dla pacjenta (bo nie tylko białka pochodzenia zwierzęcego mają znaczenie, ale też pszenica a nawet ryż i ziemniaki mogą uczulać)W trakcie pierwszych 2-3 tygodni diety warto podawać leki pświądowe, które ograniczają świąd bo zanim dieta zacznie działać pświądowo potrzeba czasuJeśli pomimo wypróbowania 3-4 rodzajów karm nie ma poprawy wtedy stawiamy diagnozę atopowe zapalenie skóry

Jeśli jest potrzeba stosowania leków stosuje się te leki, pświądowe. Można je stosować do końca życia i czasami nie ma innej możliwości. Można wykonać testy alergiczne środowiskowe szczegółowe z krwi, żeby zadecydować czy możemy odczulać pacjenta czy nie ma takiej możliwości. Nie wykonujemy testów by postawić diagnozę atopowego zapalenia skóry, to jest diagnoza z wykluczenia.Odczulanie trwa ok 10 mcy i u ok 70% pacjentów daje pozytywny efekt.

 

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii

Błąd

Wystąpił błąd. Ta aplikacja może nie odpowiadać, dopóki nie zostanie ponownie załadowana.